A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти Бродівської міської ради

На Львівщині провели ІІ Обласний форум позашкілля, який зібрав до 2 тис. дітей та освітян

Дата: 25.09.2024 11:53
Кількість переглядів: 52

Фото без опису

📣 На Львівщині провели ІІ Обласний форум позашкілля, який зібрав до 2 тис. дітей та освітян

Цей Форум, що відбувся вдруге поспіль і в друге в умовах війни, ще раз засвідчив, що розвиток позашкілля для Львівської обласної військової адміністрації і департаменту освіти залишається одним із головних завдань.

На підтвердження цього у рамках Форму було відкрито першу власну лабораторію Львівської обласної Малої академії наук учнівської молоді. Гідний здобуток до Дня позашкілля Україна, який, нагадаємо, відзначається 25 вересня. Йдеться про сучасну хімічну лабораторію створену на базі хімічного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка. Наступний крок – побудова фізичної лабораторії.

«Позашкільна освіта — це невід'ємна частина нашого майбутнього. Саме тут народжуються таланти, розвиваються здібності та формується патріотична свідомість молоді. Сьогодні, коли країна бореться за свою свободу, підтримка наших захисників і виховання нового покоління набувають особливої ваги. Цей форум — яскравий приклад того, як культура, творчість та небайдужість об'єднують нас заради спільної перемоги», – зазначив у вітальному слові заступник начальника Львівської ОВА Олександр Кулепін.

Директор департаменту освіти і науки ЛОВА Олег Паска наголосив: «Головна мета цього Форму, ідея якого народилась два роки тому, – залучити якомога більше дітей до гуртків, показати їх розмаїття і можливості. Насамперед йдеться про науково-технічну діяльність. Саме тому ми вирішили, що будемо створювати навчальні лабораторії на базі університетських кафедр, щоб ефект від цього буде найбільший».

«Хочу сьогодні подякувати ректорові Львівського університету ім. Івана Франка Володимиру Мельнику і проректору Роману Гладишевському за те, що вони підтримали таку ідею і надали приміщення під лабораторію Малої академії наук. Також окрема подяка голові Львівської ОВА Максиму Козицькому, який підтримує дослідницькі проєкти», – додав Олег Паска.

Щодо викликів, які нині найгостріше стоять перед позашкіллям, то Олег Паска назвав два: «Перше, слід якнайскоріше підвищити зарплату працівникам закладів позашкільної освіти, прирівнявши її до рівня зарплат працівників шкіл. Відповідну пропозицію департамент надіслав Міністерству освіти і науки ще рік тому. І друге – треба запровадити на рівні держави окрему субвенцію для будинків науково-технічної творчості суто на таку творчість, бо це чималі видатки. Такі субвенції дозволили б нам розвивати технічний напрямок, що особливо важливо в умовах війни».

Директорка Львівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук, розповідаючи про нову лабораторію, зазначила: «Це перша лабораторія Малої академії при університеті. Таких у школах нема. Це лабораторія з науковим обладнанням. Надіємось, що наступна стане фізична лабораторія, яка дозволить практично застосовувати знання з фізики».

«Створюючи цю хімічну лабораторію ми зосередили увагу на виконанні лабораторного практикуму за тематикою шкільної програми. Чомусь так склалось, що нині у шкільній програмі абсолютно знівельований лабораторний практикум, в рік дві лабораторні роботи – це дуже мало», – додав доцент кафедри органічної хімії, керівник гуртка Малої академії наук Микола Тупичак.

Програма Форуму була надзвичайно насичена. Під символічними назвами були представлені всі найголовніші тематичні напрями позашкілля.

🔖 «Поринь у світ науки» – науково-пошуковий.

Працювало чотири локації на базі Львівської обласної Малої академії наук учнівської молоді та Львівського національного університету ім. І. Франка.

Майстер-клас «Веселе кодування», виставка-презентація учнівських проектів з Arduino, психологічний простір «Досліди з ким дружить твоя радість», екскурсії «Цікавий і красивий світ мінералів» та «За лаштунками біології», «Хімічні пригоди», «Математичний квест» «Таємниці археології» - далеко не повний перелік атракцій для дітей, які підготувала Львівська обласна МАН.

🔖 «Техніка робить нас могутніми - науково-технічний.

На базі Tech StartUp School НУ «Львівська політехніка» відбулось до двох десятків заходів: майстер-клас з робототехніки, показові польоти дронів, експозиція дитячих робіт з початкового технічного моделювання експозиція «Україна – космічна держава», виставка дитячих проєктів – призерів обласних змагань з радіоелектроніки.

Свої майстер-класи, вироби, експозиції та виставки представили Золочівський ЦПО, Бориславський ЦПО, СЮТ м. Червонограда, Дрогобицький БНТТУМ, ЦТДЮГ м. Львова, Стрийська СЮТ, Бродівський ЦНТТУМ, Будинок Техніки.

Тут слід одразу наголосити, що сьогодні будинки науково-технічної творчості Львівщини дістали друге дихання. Завдяки тому, що торік з ініціативи департаменту освіти і науки вдалось реалізувати проєкт, коли вони отримали по 1 млн грн на свій розвиток – 500 тис. від Львівської ОВА та 500 тис. з місцевого бюджету. Замість фанери і лобзика для виготовлення моделей використовують 3D-принтери і у них солідний запас комплектувальних для того, щоб конструювати роботи та інші радіокеровані механізми.

🗨️ Ось як про це розповів директор Бродівського ЦНТТУМ Олег Крикавський: «Пригадую, як два роки тому, проаналізувавши мережу гуртків, Олег Паска сказав приблизно так, що позашкілля у нас танцює, співає і грає у футбол. Після того ми отримали 1 млн грн, 500 тис. від департаменту і ще 500 тис. від міста. Ми старались купувати не готові вироби, а комплектувальні. І сьогодні ми вели нові профілі: робототехніка, 3D-моделювання, оператори БПЛА, морські дрони, створили свою 25-метрову автомодельну трасу, розвиваємо гурток картингу, маємо електричні карти, авіа- і ракето моделі».

🔖 «Виховуємо майбутніх воїнів і патріотів» - національно-патріотичний та туристсько-спортивний напрям.

Заходи відбулись на базі Львівського обласного центру краєзнавства, екскурсій і туризму. У програмі були козацькі забави від вихованців старшої вікової групи ДНЗ «Сонечко» Стрілківської сільської ради Самбірського району, демонстрація конкурсу “Впоряд” від учнів Бориславського ЗЗСО І-ІІІ ст., презентація музею «Край, де я родилась і живу» Пристанської гімназії Великомостівської міської ради Червоноградського району, практичні заняття на надувному скеледромі.

🔖 «Екопростір – відкритий для вас» - екологічний. Гостей приймав Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. У програмі було 14 пунктів: Виставка поробок юннатів Львівщини (КЗ ЛОР «ЛОЦЕНТУМ»,

Львівський МДЕНЦ, Червоноградський ЦЕНТУМ, Стрийська СЮН), STEM–лабораторія – світ інноваційних можливостей (КЗ ЛОР «ЛОЦЕНТУМ») «Green Lab – коворкінг з вирощування мікрозелені» (ліцей «Львівський»).

🔖 «Ламаємо стереотипи - цікава бібліотека» - науково-бібліотечний напрям презентувала Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека, яка, серед іншого, приймала зустрічала учнів Суховільського ліцею Зимноводівської сільської ради. Лекцію - екскурсію бібліотекою проводила в.о. директора КЗ ЛОР ЛОНПБ Оксана Кумецька. Вона ознайомила слухачів з історією будівлі книгозбірні, розповіла про трагічну долю останніх власників приміщення - родину Леона та Ядвіги Шептицьких. Також керівниця звернула увагу школярів на фонд цінної та рідкісної книги бібліотеки, розповіла про унікальні книги 19-20 століть та про екслібрис нашої книгозбірні, якій на наступний рік виповниться 100 років!

Завершився Форум яскравим, багатим на виконавців і репертуар (29 виступів!) тригодинним концертом, що відбувся на майдані напроти головного корпусу Львівського університету ім. І. Франка. Водночас була розгорнута презентація ремісничо-побутових та декоративно-ужиткових виробів, виготовлених руками вихованців-позашкільників будинків дитячої та юнацької творчості громад Львівщини. Саме так був представлений мистецько-художній напрям, який у структурі позашкілля Львівської області (як і України) домінує і становить 48,5%.

Організатором концерту виступив Львівський державний палац естетичного виховання учнівської молоді, а його учасниками стали танцювальні та пісенні колективи, сольні виконавці самого Львівського палацу молоді, а також Будинків дитячої та юнацької творчості численних громад Львівщини. Лопатин, Сокаль, Радехів, Дрогобич, Белз, Борислав, Стрий, Сколе, Стебник, Трускавець, Буськ, Червоноград, Ходорів, Жидачів, Миколаїв, Золочів, Пустомити, Підкамінь – географія учасників просто вражала.

Паралельно тривав збір на для потреб 80 окремої десантно-штурмової Галицької бригади ЗСУ. Відтак, за словами організаторів, під час Форуму вдалось зібрати понад 32 тис. грн, а всього з часу цьогорічної серпневої конференції освітян збірка становить понад 200 тис. грн.

Дитячі обличчя випромінювали радість і щастя! Тішимось, наскільки у нас прекрасні, талановиті й обдаровані Богом і землею діти!

І цього разу з погляду безпеки програма Форуму не надто рекламувалась. Насамперед це було свято для дітей і заради дітей. Адже «позашкілля – це особлива країна, в якій народжуються та плекаються таланти, де цікаво і весело і куди йдуть не, тому що треба, а тому, що хочеться!».

Коментарі учасників заходу:

🗨️ Назар Подольчак, керівник Tech StartUp School:

«Позашкілля як складова системи освіти дуже важливе. Воно дає можливість дитині відчути себе в майбутній професії вже в юному віці, дозволяє чогось навчатися через виконання тих чи інших завдань. Як на мене, то позашкілля – це насамперед навчання через виконання певних проєктів, принцип «я виконую – я отримую знання і навички». Якщо ж враховувати, що сьогодні наші діти дуже активні, то дуже важливо створити такі можливості, щоб дитина, виконуючи щось, отримувати знання, які можуть визначити її життєву дорогу».

🗨️ Лариса Щукіна, директор обласного Будинку художньої творчості Миколаївської обласної ради, заслужений працівник освіти України, голова Мистецького відділення Міжнародної асоціації позашкільної освіти:

«Якість та масштаб Форуму позашкілля Львівської області дуже вразив. Особливо підтримка позашкілля з боку департаменту освіти і науки та місцевої влади. Небайдужість та порозуміння серед закладів позашкільної освіти, а також зацікавленість дітей та їх залучення до навчання. Щодо практик, які ми хотіли б перейняти насамперед, то це профорієнтаційна націленість закладів позашкілля та гуртків».

🗨️ Олег Климович, директор Львівського державного Палацу естетичного виховання учнівської молоді:

«Перед позашкіллям сьогодні постають суттєві виклики. По-перше, це питання фінансування. По-друге, недостатня інтеграція позашкільних програм із формальною освітою створює певний розрив у навчальному процесі. Також важливим є забезпечення рівного доступу всіх дітей до позашкілля.

Крім того, зміна потреб суспільства вимагає від позашкільної освіти адаптації до нових викликів, таких як цифрові технології та екологічні питання. І, звісно, кадрове забезпечення залишається критично важливим».

🗨️ Ірина Чурій, керівник Львівського відділення МАПО, директорка Жовківського центру дитячої та юнацької творчості:

«Які головні виклики стоять перед позашкіллям? Переосмислення ролі і значення позашкільних закладів на державному рівні. Військово-патріотична, науково-технічна, соціально-реабілітаційна та оздоровча сфери - ключові напрями для всіх закладів позашкільної освіти. Фінансування позашкільної освіти на місцевому рівні. Проблеми у сфері кадрового забезпечення».

🗨️ Віталія Пескович, учениця Обласного наукового ліцею:

«На Форумі було дуже цікаво, особливо інтерактивні заняття та ігри. Справили враження дрони. Особисто я відвідую гурток танців. Позашкілля для мене – це вільний час, коли я можу емоційно розслабитись».

🗨️ Катерина Стародубець, учениця Обласного наукового ліцею:

«Мене вразило розмаїття шкільних гуртків. Але особливу увагу привернула «Школа журналістики», коли студенти першого курсу розповідали про перебіг навчання. Власне, я планую пов`язати своє майбутнє із журналістикою і, певно, запишусь на гурток журналісти онлайн в Малій академії наук».

🗨️ Іван Рудевич, учень Львівського фізико-математичного ліцею:

«Мені сподобалось, як демонстрували експерименти у хімічній лабораторії, як вирощували кристали. Я олімпіадник з хімії, захопився цим предметом ще у 7-му класі, хочу отримати якнайбільше знань, щоб вступити до вишу і стати хіміком. У 9 класі я відвідував гурток з хімії в Малій академії, пройшов всю програму, ми відвідували університетську лабораторію, тепер хотів подивитись на нову».

🗨️ Руслана Садова, директор Малої академії мистецтв ім. П. Андрусіва, м. Городок:

«Дуже важливо відірвати дітей від комп`ютера. А щоб цього досягнути, дітям на гуртках має бути цікаво. Таку мету я сталю перед собою. Плануємо відкрити технічні напрями, місцева влада дає гроші на 3D-принтери і роботоконструктори».

Максим Козицький / Oleksandr Kulepin / Львівська обласна Мала академія наук / Львівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді / Львівський обласний центр краєзнавства, екскурсій і туризму / Екоцентр Лоцентум / Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека /

Львівський національний університет імені Івана Франка / Львівська політехніка



« повернутися

Вхід для адміністратора